بهترین ماسک مو برای جلوگیری از موخوره

بهترین ماسک مو برای جلوگیری از موخوره

موخوره، یکی از شایع‌ترین مشکلات مربوط به سلامت مو در میان زنان است. تغذیه تارهای مو، یکی از بهترین روش‌های جلوگیری از موخوره محسوب می‌شود و نرم کننده و ماسک مو انتخابی ایده‌آل برای این کار هستند. ماسک مو با ترکیبات غنی و تغذیه عمیق انتهای ساقه مو به درمان موخوره کمک زیادی می‌کند. در این مطلب ضمن بررسی دلایل ایجاد موخوره، برخی از بهترین ماسک مو برای جلوگیری از موخوره را معرفی خواهیم کرد.

به گفته دکتر جو سینکوتا (Joe Cincotta)، دکترای شیمی طبیعی از دانشگاه نیویورک، موخوره با نام علمی Trichoptilosis زمانی ایجاد می‌شود که لایه بیرونی محافظ کوتیکول مو آسیب‌دیده یا فرسوده می‌شود. این آسیب باعث تقسیم انتهای ساقه مو به دو شاخه یا بیشر شده و در نتیجه نوک مو به شکل Y یا V درمی‌آید.

موخوره، ظاهر موها را وز، کدر و ناسالم می‌کند و اگر درمان نشود، آسیب‌دیدگی و فرسودگی موها را تشدید خواهد کرد. موخوره می‌‌تواند همه انواع مو را تحت تأثیر قرار دهد ولی بیشتر در موهای بلند، آسیب‌دیده و نازک مشاهده می‌شود.
رایج‌ترین روش درمان و جلوگیری از موخوره، نوک‌گیری موها است. اگر هر چند ماه یکبار نوک موهایتان را کوتاه کنید، احتمال ایجاد موخوره کاهش می‌یابد. با این وجود، استفاده از محصولات مراقبت از مو مثل ماسک مو هم نقش مهمی در جلوگیری از موخوره دارند. ماسک مو با تغذیه عمقی تمام طول تارهای مو، آسیب‌دیدگی‌های کوتیکول مو را از بین برده و در نتیجه موخوره را درمان می‌کنند.

در زیر، لیست بهترین ماسک مو برای جلوگیری از موخوره به انتخاب مجله اینترنتی امیلی را می‌بینید:

1- ماسک آبرسان 4 در 1 اولاپلکس؛ بهترین برای جلوگیری از موخوره موهای آسیب‌دیده
2- ماسک موی ده کاره یونیک وان رولون؛ بهترین برای جلوگیری از موخوره موهای وز
3- ماسک مو کراتین ترزمه؛ بهترین برای جلوگیری از موخوره موهای کراتینه
4- ماسک مو ایمپکت پرایم؛ بهترین ماسک مو ضد موخوره
5- ماسک مو روغن آرگان مراکشی او جی ایکس؛ بهترین برای جلوگیری از موخوره با قیمت مناسب

دلایل ایجاد موخوره کدامند؟

دکتر جو سینکوتا، دلیل ایجاد موخوره را اینطور توضیح می‌دهد: «تارهای موی روی سر شما از یک سری پروتئین ساخته شده‌اند. این پروتئین‌ها با پیوندهای دی‌سولفیدی بهم متصل می‌شوند. هرنوع آسیب‌دیدگی مو، نتیجه شکستن پیوند میان اسیدهای آمینه پروتئین‌های سازنده مو است. امری که در نهایت منجر به تضعیف تارهای مو می‌شود.»

عوامل زیادی می‌توانند با از بین بردن پیوند اجزای سازنده مو، باعث ایجاد موخوره شوند. در زیر، برخی از شایع‌ترین دلایل ایجاد موخوره را بررسی می‌کنیم.

دستگاه‌های حرارتی

رایج‌ترین علت ایجاد موخوره، تماس بیش از حد مو با گرما است. استفاده زیاد و مداوم از دستگاه‌های حرارتی مثل سشوار، اتو و بابلیس باعث آسیب‌دیدگی مو می‌شود. حتی استفاده از ماسک مو مقاوم در برابر گرما هم نمی‌تواند آسیب‌های ناشی از حرارت را به‌طور کامل خنثی کند و احتمال آسیب دیدن تارهای مو وجود دارد.

خشکی مو

یکی دیگر از دلایل آسیب‌دیدگی و شکنندگی مو، خشکی آن است. خشکی مو معمولاً در اثر ژنتیک، تماس بیش از حد با گرما یا ترکیبات تشدیدکننده خشکی مثل سولفات و الکل ایجاد می‌شود. هرچه موها خشک‌تر باشند، احتمال ایجاد موخوره بیشتر می‌شود.

درمان‌های شیمیایی

برخی از درمان‌های شیمیایی مثل صافی و کراتینه هم در آسیب‌دیدگی و ایجاد موخوره نقش دارند. این نوع درمان‌ها معمولاً پیوندهای داخلی تارهای مو را از بین برده و پیوندهای جدید می‌سازند. در نتیجه این فرایند، بسیاری از پیوندها نمی‌توانند خودشان را بازسازی کنند و در نتیجه بخشی از تارهای مو آسیب می‌بینند.

رنگ مو

هنگام رنگ کردن مو هم اتفاقی مشابه رخ می‌دهد. ترکیبات شیمیایی رنگ مو باید در لایه رویی تار مو نفوذ کنند تا عمر رنگ مو بیشتر شود. این فرایند، بخشی از پیوندهای میان پروتئین‌های مو را از بین می‌برد. در نتیجه، احتمال ایجاد موخوره بعد از رنگ مو افزایش می‌یابد.

کشیدگی موها

هر نوع فشار مکانیکی و کشیدگی می‌تواند به بافت مو آسیب زده و باعث ایجاد موخوره شود. اگر موهایتان را خیلی سفت می‌بندید، موهای خیس را شانه می‌کنید یا موهایتان برای مدت طولانی بسته می‌ماند، در معرض موخوره قرار دارید.

وضعیت آب و هوایی

تماس بیش از حد با نور خورشید، شست‌وشوی مو با آب سخت و تماس مداوم با هوای آلوده هم می‌تواند باعث آسیب‌دیدگی مو و ایجاد موخوره شود.

استفاده از محصولات بی‌کیفیت

اگر شامپو، نرم‌کننده یا ماسک مو حاوی ترکیبات مضری مثل سولفات و الکل باشند، احتمال بروز موخوره افزایش می‌یابد. این امر روی موهای نازک، خشک یا شکننده تأثیر بیشتری خواهد داشت.

بهترین روش جلوگیری از موخوره، کنترل عواملی است که در بالا نام بردیم. با این وجود، روش‌های دیگر مثل استفاده از ماسک مو ضد موخوره هم بسیار مؤثر خواهد بود.

برای جلوگیری از موخوره چکار کنیم؟

اگرچه تنها راه قطعی درمان موخوره، کوتاه کردن مو است ولی پیشگیری از آن بسیار ساده است. با رعایت نکات زیر می‌توانید ایجاد موخوره را تا حد زیادی کنترل کنید.

هرروز موهایتان را نشویید

با این کار رطوبت و چربی طبیعی موها از بین می‌رود. هر دو روز یا سه روز یکبار شست‌وشو برای موها کافیست.

موهایتان را درست شانه کنید

از یک شانه با دانه‌های منعطف یا برس مناسب جنس موی خودتان استفاده کنید. ابتدا گره‌های مو را باز کرده و سپس با حرکات آرام شانه را از بالا تا پایین بکشید. برای شانه کردن موی خیس فقط از شانه با دندانه‌های عریض استفاده کنید.

شامپو را روی ساقه مو نکشید

شامپو برای تمیز کردن پوست سر است و کف آن ساقه مو را به‌خوبی تمیز می‌کند.

مراقبت موهای خیس باشید

احتمال کشیدگی موهای خیس تا 50٪ بیشتر می‌شود. بنابراین از کشیدن موهای خیس خودداری کنید، با موهای خیس نخوابید و فقط آب آنها را با حوله بگیرید.

به‌طور مرتب موهایتان را کوتاه کنید

نوک مو بیشترین فاصله را با پوست سر دارد. بنابراین کمترین میزان مواد مغذی از جمله رطوبت و چربی طبیعی را دریافت می‌کند. هرچند محصولاتی مثل ماسک مو و نرم‌کننده این مشکل را تاحدی برطرف می‌کنند ولی انتهای ساقه مو، ضعیف‌ترین قسمت مو باقی می‌ماند. با نوک‌گیری موها هر شش تا هشت هفته، کاملاً می‌توانید از موخوره پیشگیری کنید.

ماسک مو خانگی برای جلوگیری از موخوره درست کنید

روغن آرگان، روغن نارگیل، روغن بادام شیرین، موز، تخم مرغ، بابونه و مایونز برخی از مفیدترین ترکیبات گیاهی برای تغذیه موهای آسیب‌دیده است. این مواد طبیعی سرشار از آنتی اکسیدان، پروتئین، اسیدهای آمینه، اسیدهای چرب و مواد آبرسان هستند. بنابراین تارهای مو را تغذیه کرده و مانع شکنندگی و موخوره می‌شوند.

روتین مراقبت از مو داشته باشید

بهترین شامپو هم به‌تنهایی نمی‌تواند از موهای شما مراقبت کند. حتماً باید نرم‌کننده و ماسک مو را هم به روتین خودتان اضافه کنید؛ به‌خصوص اگر موهای بلند، رنگ‌شده، آسیب‌دیده یا خشک دارید. ماسک مو، نوعی نرم‌کننده بسیار قوی است که با ترکیبات غنی نیازهای تغذیه‌ای شکننده‌ترین موها را نیز برطرف می‌کند. استفاده مداوم از ماسک مو می‌تواند سلامتی و استحکام را به بافت موهای شما برگرداند.

استفاده از دستگاه‌های حرارتی را به حداقل برسانید

اگر به‌طور مداوم از سشوار و اتو برای حالت دادن به موهایتان استفاده می‌کنید، دیر یا زود شاهد موخوره خواهید بود. بنابراین موهایتان را بیش از حد در معرض گرما قرار ندهید و قبل از کار با این دستگاه‌ها به موهایتان ماسک مو مقاوم در برابر گرما بزنید.

بهترین ماسک مو برای جلوگیری از موخوره

1- ماسک آبرسان 4 در 1 اولاپلکس؛ بهترین ماسک مو برای جلوگیری از موخوره موهای آسیب‌دیده

ماسک آبرسان 4 در 1 اولاپلکس

برای رفع آسیب‌دیدگی مو به ترکیبی از مواد آبرسان و مواد مغذی احتیاج دارید. ماسک مو آبرسان 4 در 1 اولاپلکس، دقیقاً این ویژگی را دارد. پانتنول، آرژنین، اسکوالن، آلانین و الکل‌های مرطوب‌کننده موجو در این محصول تخصصی موها را آبرسانی کرده و سرامیدها هم نیز به حفظ رطوبت در ساقه مو کمک می‌کنند. این رطوبت محبوس شده در تارهای مو، تأثیری زیادی در جلوگیری از موخوره و پوشاندن آن دارد.

فناوری Bond Building اختصاصی برند اولاپلکس، پیوندهای شکننده یا از بین رفته میان پروتئین‌های سازنده مو را ترمیم می‌کند. بنابراین علت اصلی ایجاد موخوره از میان برداشته می‌شود و سلامت عمومی موها افزایش می‌یابد. این ماسک مو حاوی 11 نوع اسید آمینه است که باعث افزایش ضخامت و سلامت تارهای مو می‌شوند. آووکادو، برنج و جوجوبا نیز از ترکیبات گیاهی ماسک آبرسان 4 در 1 اولاپلکس هستند.

  • نقاط قوت: تأمین رطوبت مو، تغذیه عمقی مو، ترمیم موهای شکننده
  • نقاط ضعف: قیمت بالا

بیشتر بخوانید: بهترین ماسک مو برای موهای چرب

2- ماسک موی ده کاره یونیک وان رولون؛ بهترین ماسک مو برای جلوگیری از موخوره موهای وز

ماسک موی ده کاره یونیک وان رولون

جلوگیری از موخوره و پوشاندن آن، یکی از ده عملکرد اصلی ماسک مو ده کاره یونیک وان رولون است. این ماسک مو با ترکیبات غنی خود، انواع آسیب‌های مو از جمله موخوره را از بین می‌برد. فقط سه دقیقه بعد از استفاده از این ماسک مو، شاهد کنترل وزی مو و موخوره خواهید بود. فرمولاسیون ماسک موی ده کاره یونیک وان رولون فاقد چربی و سولفات است.

بتائین و پانتنول از مهمترین ترکیبات این ماسک مو هستند. پانتنول یا پرو ویتامین B5 به حفظ رطوبت در ساقه مو کمک کرده و فرایند ساخت لیپید را تسریع می‌کند. لیپیدها یکی از حیاتی‌ترین اجزای سازنده تارهای مو هستند و هرچه میزان آنها بیشتر باشد، سلامت موها نیز بیشتر خواهد بود. بتائین هم نوعی اسید آمینه است که به ترمیم عمقی آسیب‌های مو از جمله موخوره کمک زیادی می‌کند.

  • نقاط قوت: افزایش درخشش و صافی مو، احیای موهای رنگ شده، بهبود حالت‌پذیری مو
  • نقاط ضعف: ندارد

بیشتر بخوانید: بهترین ماسک موهای داخل حمام

3- ماسک مو کراتین ترزمه؛ بهترین ماسک مو برای جلوگیری از موخوره موهای کراتینه

ماسک مو کراتین ترزمه

اگر موهای کراتینه شده دارید، نباید از هر ماسک مویی استفاده کنید. ماسک مو کراتین ترزمه فاقد سولفات است و قدرت نرم‌کنندگی بالایی دارد. آبرسانی عمقی هم از دیگر ویژگی‌های مفید این ماسک برای موهای کراتینه شده است. بنابراین ماسک مو کراتین ترزمه نه تنها از کراتین موهای شما محافظت می‌کند بلکه در جلوگیری از موخوره نیز مؤثر خواهد بود.

این ماسک مو می‌تواند موخوره را تا 72 ساعت کنترل کند و آنها را برای مدت طولانی بپوشاند. کراتین موجود در ماسک مو کراتین ترزمه به احیای پیوندهای آسیب‌دیده در تارهای مو کمک می‌کند. بنابراین تارهای مو مستحکم و قوی شده و آسیب‌دیدگی آنها ترمیم می‌شود.

  • نقاط قوت: باز کردن گره مو، آبرسانی عمقی، کنترل چندروزه موخوره
  • نقاط ضعف: فرمولاسیون ساده

بیشتر بخوانید: بهترین ماسک مو بدون سولفات

4- ماسک مو ایمپکت پرایم؛ بهترین ماسک مو ضد موخوره

ماسک مو ایمپکت پرایم

ماسک مو ایمپکت پرایم با ترکیبات مغذی و متنوع خود، آسیب‌دیدگی تارهای مو را تا 90٪ کاهش می‌دهد. این ماسک مو با تقویت فیبر مو باعث ترمیم ساختارهای آسیب‌دیده شده و از ایجاد موخوره جلوگیری می‌کند. فناوری ریزمولکولی به‌کار رفته در این محصول باعث نفود ترکیبات به عمق تارهای مو شده و ضمن تسریع فرایند ترمیم، موخوره را تا حد زیادی می‌پوشاند.

شی باتر موجود در ماسک مو ایمپکت پرایم، درخشش و نرمی را به موهای شما برمی‌گرداند. از طرفی، قدرت آبرسانی و نرم‌کنندگی بالایی هم دارد. عصاره جلبک دریایی به‌کاررفته در این ماسک مو، سرشار از اسیدهای آمینه و ترکیبات پروتئینی است که با تأمین نیازهای تغذیه‌ای، فرایند ترمیم آسیب‌های مو را تسریع می‌کنند.

  • نقاط قوت: سرشار از ویتامین، درمان خشکی مو، افزایش ضخامت تارهای مو
  • نقاط ضعف: قیمت بالا

بیشتر بخوانید: بهترین ماسک مو برای موهای کراتینه

5- ماسک مو روغن آرگان مراکشی او جی ایکس؛ بهترین ماسک مو برای جلوگیری از موخوره با قیمت مناسب

ماسک مو روغن آرگان مراکشی او جی ایکس

روغن آرگان یکی از بهترین ترکیبات برای درمان و جلوگیری از موخوره است. ویتامین E موجود در روغن آرگان خشکی مو را برطرف می‌کند و اسیدهای چرب و ترکیبی به نام فنل هم در تقویت ساختار تارهای مو و ترمیم آسیب‌دیدگی‌ها مؤثر هستند. ماسک مو روغن آرگان مراکشی او جی ایکس، حاوی روغن آرگان خالص مراکشی است که سلامت و زیبایی را به موهای شما برمی‌گرداند.

پروتئین ابریشم هم از دیگر ترکیبات این ماسک مو است که نوک مو را به‌خوبی تغذیه و تقویت می‌کند. این پروتئین با نفوذ در تارهای مو، اسیدهای آمینه لازم برای ساخت پروتئین‌ها و ترمیم پیوندها را به تارهای مو می‌رساند. با استفاده از ماسک مو روغن آرگان مراکشی او جی ایکس، موهایی ابریشمی و بدون موخوره خواهید داشت. فرمولاسیون این ماسک مو برپایه آب، فاقد سولفات و بسیار سبک است.

  • نقاط قوت: ترمیم آسیب‌های مو، افزایش نرمی و حالت‌پذیری مو، قدرت آبرسانی بالا
  • نقاط ضعف: ندارد

بیشتر بخوانید: بهترین مارک ماسک مو برای موهای خشک، وز و آسیب دیده

سخن پایانی

هرچند موخوره مشکلی بسیار رایج به‌ویژه در میان بانوان است ولی درمان و جلوگیری از موخوره بسیار ساده است. ماسک مو، یکی از بهترین روش‌های جلوگیری از موخوره است و حتی می‌تواند موخوره را به‌طور موقت بپوشاند. ماسک مو با ترکیبات مفید برای آسیب‌دیدگی مو از جمله روغن نارگیل، روغن آرگان، پانتنول، پروتئین‌های هیدرولیز شده، اسیدهای آمینه و ترکیبات آبرسان موها را تغذیه می‌کند. در نتیجه بافت مو مستحکم شده و احتمال ایجاد موخوره از بین می‌رود.

در پایان، لیست بهترین ماسک مو برای جلوگیری از موخوره را مرور می‌کنیم:

1- ماسک آبرسان 4 در 1 اولاپلکس
2- ماسک موی ده کاره یونیک وان رولون
3- ماسک مو کراتین ترزمه
4- ماسک مو ایمپکت پرایم
5- ماسک مو روغن آرگان مراکشی او جی ایکس

سؤالات متداول

بهترین روش درمان و جلوگیری از موخوره چیست؟ تنها راه قطعی درمان موخوره، نوک‌گیری یا کوتاه کردن موها است. اگرچه استفاده از بهترین ماسک مو برای جلوگیری از موخوره مؤثر است ولی اگر به‌دنبال درمان قطعی هستید، فقط باید موخوره‌ها را از بین ببرید. البته ماسک مو، سرم مو و ترکیباتی مثل سیلیکون و پلیمر می‌توانند موخوره را به‌طور موقت بپوشانند.

چه کارهایی موخوره را تشدید می‌کند؟ هر رفتار، محصول یا دستگاهی که بافت مو را تضعیف کند، باعث ایجاد یا تشدید موخوره می‌شود. در مطلب بالا تمام عوامل ایجاد موخوره را به تفصیل بررسی کرده‌ایم.

مفیدترین ترکیبات گیاهی برای جلوگیری از موخوره چیست؟ روغن‌های گیاهی مثل آرگان، گندم، برنج، گیاهان دریایی، میوه‌هایی مثل موز و نارگیل، پروتئین‌های گیاهی، پانتنول و شی باتر برخی از مواد طبیعی مفید برای جلوگیری از موخوره هستند.

روش صحیح استفاده از بهترین ماسک مو برای جلوگیری از موخوره چیست؟ بعد از شست‌وشوی موها، فلس مو باز است و جذب ماسک مو به حداکثر می‌رسد. بنابراین بعد از شامپو، ماسک مو را روی مو بزنید. از نوک موها شروع کنید و بالا بروید. بعد از 3 تا 5 دقیقه موها را با آب ولرم بشویید.

آیا موخوره باعث ریزش مو می‌شود؟ پاسخ دکتر جو سینکوتا به این پرسش، منفی است. ریزش مو مربوط به فولیکول‌های زیر پوست سر است. بنابراین ارتباطی با موخوره ندارد. البته وجود موخوره و آسیب‌دیدگی در ساقه مو می‌تواند رشد مو را کند کند.

 

منابع:
https://www.glamour.com/story/how-to-repair-and-prevent-split-ends
https://colorwowhair.com/blogs/all/hair-maintenance-what-causes-split-hair

: امتیاز دهید(راست به چپ)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

انبارگردانی امیلی تا 50 % تخفیف  کلیک کنید

نیاز به مشاوره پوست و مو داری؟!

ما تو اینستاگرام آنلاینیم! تو دایرکت سوالتو بپرس...