بهترین اسکراب برای پوست خشک

بهترین اسکراب برای پوست خشک

استفاده از اسکراب، فواید زیادی برای پوست دارد. اما اگر پوست‌تان خشک باشد، حتماً باید از اسکراب مناسب پوست خشک استفاده کنید؛ در غیر این صورت پوست صورت در معرض آسیب‌های جدی قرار می‌گیرد. برای خرید اسکراب مناسب پوست خشک باید نوع لایه برداری، ترکیبات اسکراب و نیازهای پوست‌تان را در نظر بگیرید. در این مطلب تمام این نکات را به تفصیل بررسی کرده و بهترین اسکراب برای پوست خشک را معرفی می‌کنیم.

دکتر دندی انگلمن (Dendy Engelman)، متخصص پوست از کلینیک شیفر در نیویورک، درباره فواید استفاده از اسکراب برای پوست صورت می‌گوید:

«اسکراب علاوه بر پاکسازی عمیق پوست، سلول‌های مرده را از بین می‌برد که پوست را درخشان می‌سازد، لک‌های صورت را کمرنگ می‌کند، بافت پوست را بهبود می‌بخشد و بازسازی پوست را تسریع می‌کند. همچنین منجر به از بین رفتن آلودگی‌ها و پاکسازی منافذ بع از شست‌وشو می‌شود که پوست صورت را تمیزتر و شفاف‌تر می‌کند.»

کسانی که پوست خشک دارند، با انتخاب اسکراب مناسب از این مزایا بهره‌مند خواهند شد. اما استفاده از اسکراب نامناسب یا استفاده بیش از حد اسکراب منجر به تشدید خشکی، ایجاد چروک‌های ریز، پوسته‌ریزی و از بین رفتن سد دفاعی پوست خواهد شد. به گفته دکتر انگلمن، بهترین اسکراب برای پوست خشک باید از اسکراب‌هایی با قدرت لایه‌برداری خفیف تا متوسط استفاده کنند. بهترین عامل لایه بردار برای پوست خشک، لایه‌بردارهای شیمیایی ملایم مثل آلفاهیدروکسی اسیدها (لاکتیک اسید، ملانیک اسید و گلیکولیک اسید) و آنزیم‌ها هستند.

البته برای پوست خشک می‌توان از اسکراب فیزیکی هم استفاده کرد؛ به‌شرطی که قدرت لایه‌برداری زیادی نداشته باشد و ذرات آن زبر و خشن نباشند. وجود ترکیبات مغذی به‌خصوص مواد نرم‌کننده و آبرسان هم در اسکراب مناسب پوست خشک ضروری است. این ترکیبات مانع تشدید خشکی می‌شوند و سد دفاعی پوست را هم تقویت می‌کنند.

لیست بهترین اسکراب برای پوست خشک:

1- اسکراب لیمو و پرتقال سینت ایوز؛ بهترین اسکراب سفید کننده صورت برای پوست خشک
2- اسکراب نرم کننده آووکادو و عسل سینت ایوز؛ بهترین اسکراب آبرسان برای پوست خشک
3- ژل کرم پیلینگ زردآلو گارنیه؛ بهترین اسکراب لایه بردار پوست خشک
4- اسکراب قهوه و نارگیل سینت ایوز؛ بهترین اسکراب نرم کننده پوست خشک

راهنمای خرید بهترین اسکراب برای پوست خشک

با در نظر گرفتن نکات زیر هنگام خرید اسکراب برای پوست خشک، می‌توانید بهترین محصول را برای پوست خودتان پیدا کنید.

نوع لایه برداری

اسکراب‌ها براساس نوع لایه‌برداری به دو نوع فیزیکی (یا مکانیکی) و شیمیایی تقسیم می‌شوند. اسکراب فیزیکی که از ترکیبات طبیعی (مثل سنگ‌های آتشفشانی، خاک رس و دانه و پوست گیاهان) ساخته می‌شود با ذرات ریز، سلول‌های مرده را از روی پوست برمی‌دارند. اسکراب شیمیایی از ترکیبات شیمیایی مثل اسیدها (آلفاهیدروکسی اسید و بتاهیدروکسی اسید) و آنزیم‌ها ساخته می‌شود و با حل کردن ارتباط بین سلول‌ها پوست را لایه برداری می‌کند.

بهترین اسکراب برای پوست خشک، اسکراب‌های شیمیایی هستند. دکتر میشل هنری (Michelle Henry)، متخصص و جراح پوست از نیویورک، لایه‌بردارهای ملایم را برای پوست خشک توصیه می‌کند:

«اگر پوست خشک دارید، از اسکرب‌های فیزیکی استفاده نکنید و سراغ آلفاهیدروکسی اسیدها (AHA) مثل گلیکولیک اسید بروید. این اسید ملایم، لایه رویی پوست را لایه‌برداری کرده و در عین حال پوست را آبرسانی می‌کنند و آن را مرطوب نگه می‌دارند.»

لاکتیک اسید و ماندلیک اسید دو اسید لایه بردار دیگر هستند که به پوست خشک آسیب نمی‌زنند. این اسیدها مولکول‌های بزرگتری دارند؛ این یعنی کمتر در لایه‌های عمیق پوست نفوذ می‌کنند و برای لایه برداری پوست خشک و حساس مناسب هستند.

همانطور که دیدید متخصصان پوست اسکراب‌های شیمیایی را برای پوست خشک توصیه می‌کنند. با این وجود، لایه‌بردارهای فیزیکی با دانه‌های بسیار ریز هم برای پوست خشک مفید خواهند بود.

وجود ترکیبات نرم‌کننده و آبرسان

یکی از مهمترین شاخصه‌های پوست خشک، از دست رفتن سریع رطوبت است. استفاده از اسکراب و لایه برداری می‌تواند این امر را تشدید کند. بنابراین وجود ترکیبات نرم‌کننده و آبرسان مثل هیالورونیک اسید، نارگیل و عسل می‌تواند به حفظ رطوبت در پوست خشک بعد از اسکراب کردن کمک کند. بهترین اسکراب برای پوست خشک باید ترکیبات آبرسان داشته باشد تا رطوبت از دست رفته پوست را جبران کند و مانع پوسته شدن شود.

فایده دیگر ترکیبات مغذی از جمله آبرسان‌ها، تقویت سد دفاعی پوست است. سد دفاعی پوست خشک بسیار آسیب‌پذیر است و حذف سلول‌های مرده این آسیب‌پذیری را افزایش می‌دهد. ترکیبات مغذی درون اسکراب با تغذیه لایه‌های عمیق پوست، مقاومت پوست خشک در برابر آسیب‌های محیطی را افزایش می‌دهند.

حذف ترکیبات مضر

پارابن، الکل، سولفات و رایحه‌های شیمیایی برخی از مواد پرکاربرد در محصولات مراقبت از پوست هستند که برای همه انواع پوست به‌ویژه پوست خشک مضرات فراوانی دارند. این ترکیبات خشکی پوست را تشدید می‌کنند و احتمال بروز واکنش آلرژیک بعد از استفاده از اسکراب را افزایش می‌دهند.

نکات مهم درباره استفاده از اسکراب برای پوست خشک

از نظر دکتر میشل هنری، برای پوست خشک باید فقط هفته‌ای یک یا دوبار از اسکراب استفاده کرد. اگر اسکراب فیزیکی استفاده می‌کنید، به مدت 30 ثانیه با حرکات آرام پوست را ماساژ دهید. به توصیه این متخصص پوست برای اسکراب شیمیایی هم حتماً دستورالعمل روی بسته‌بندی را دنبال کنید چون عملکرد ترکیبات مختلف با هم متفاوت است.

هنگام استفاده از اسکراب برای پوست خشک، نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  • با پوست‌تان مهربان باشید: هرگز با حرکات تند و خشن اسکراب را روی پوست نمالید. اسکراب قدرت لایه‌برداری کافی دارد و برای تمیز کردن پوست به فشار انگشتان نیاز ندارد. کشیدن اسکراب روی پوست می‌تواند پارگی‌های ریزی روی پوست ایجاد کند و منجر به عوارضی مثل لک‌ و چین و چروک شود. اسکراب را با حرکات دایره‌ای کوچک، آرام و نرم روی پوست بمالید و بقیه کار را به ترکیبات محصول بسپارید.
  • بیش از حد اسکراب نکنید: برای پوست خشک، حداکثر هفته‌ای دوبار از اسکراب استفاده کنید. به واکنش پوست دقت کنید و اگر شاهد تشدید خشکی، احساس کشیدگی یا پوسته‌ریزی هستید، مصرف اسکراب را برای مدتی متوقف کنید.
  • مرطوب‌کننده و ضدآفتاب را فراموش نکنید: لایه‌برداری پوست را در آسیب‌پذیر می‌کند چون سلول‌ مرده‌ای روی پوست باقی نمی‌گذارد. بنابراین با مرطوب‌کننده مناسب رطوبت از دست رفته پوست را جبران کنید. با یک ضد آفتاب مناسب هم از پوست تازه و شاداب‌تان در برابر آسیب‌های محیطی از جمله نور خورشید محافظت کنید.

معرفی بهترین اسکراب برای پوست خشک

1- اسکراب لیمو و پرتقال سینت ایوز؛ بهترین اسکراب سفید کننده صورت برای پوست خشک

اسکراب لیمو و پرتقال سینت ایوز

اسکراب لیمو و پرتقال سینت ایوز حاوی مقادیر زیادی ویتامین C است. ویتامین C یکی از قوی‌ترین آنتی اکسیدان‌هاست که خواص روشن‌کنندگی و سفید‌کنندگی بسیار بالایی دارد. عصاره لیمو صورتی این اسکراب، کدری پوست را بلافاصله برطرف کرده و استفاده مداوم از آن باعث روشن شدن پوست خواهد شد.

عامل لایه‌بردار اسکراب لیمو و پرتقال سینت ایوز، پودر پوست گردو است که سلول‌های مرده را بدون آسیب زدن به پوست خشک از بین می‌برد. آنتی اکسیدان و مواد ویتامینه موجود در آن هم پوست خشک را تغذیه کرده و سد دفاعی پوست را تقویت می‌کنند. ویتامین E موجود در اسکراب لیمو و پرتقال سینت ایوز هم خاصیت نرم‌کنندگی و مرطوب‌کنندگی دارد. فرملاسیون این اسکراب فاقد الکل، سولفات . پارابن است.

نقاط قوت: حجم بالا و قیمت مناسب، ضدحساسیت، جوانساز
نقاط ضعف: لایه برداری فیزیکی

بیشتر بخوانید: بهترین اسکراب صورت برای انواع پوست

2- اسکراب آووکادو و عسل سینت ایوز؛ بهترین اسکراب آبرسان برای پوست خشک

اسکراب نرم کننده آووکادو و عسل سینت ایوز

اگر پوست خیلی خشکی دارید، اسکراب آووکادو و عسل سینت ایوز نه تنها سلول‌های مرده پوست‌تان را از بین می‌برد بلکه به رفع خشکی آن هم کمک خواهد کرد. عامل لایه بردار این اسکراب پوست خشک، پودر پوست گردو است که علیرغم قدرت پاکسازی بالا و از بین بردن سلول‌های مرده، آسیبی به پوست خشک نمی‌رساند. آووکادو و عسل هم پوست را آبرسانی می‌کنند تا بعد از لایه برداری خشک نشود.

عسل موجود در این اسکراب سینت ایوز، قدرت نرم‌کنندگی و ترمیم‌کنندگی هم دارد. بنابراین روند بازسازی سلول‌های پوست را تسریع می‌کند و باعث افزایش شفافیت و درخشندگی پوست می‌شود. آوودکادو نیز علاوه بر آبرسانی، پوست را در برابر آسیب‌های محیطی از جمله رادیکال‌های آزاد مقاوم می‌سازد.

نقاط قوت: فاقد پارابن و الکل، پاکسازی کامل منافذ، روشن‌کننده
نقاط ضعف: ندارد

بیشتر بخوانید: بهترین مارک اسکراب بدن

3- ژل کرم پیلینگ زردآلو گارنیه؛ بهترین اسکراب لایه بردار پوست خشک

ژل کرم پیلینگ (لایه بردار) زردآلو گارنیه 50 میل

ژل کرم پیلینگ زردآلو گارنیه، با میکرواسکراب‌های ریزی که دارد سلول‌های مرده را به‌طور کامل از بین می‌برد و با لایه برداری ملایم پوستی صاف و درخشان به شما می‌دهد. عامل لایه بردار این اسکراب پوست خشک، پوست هسته زردآلو و پرلیت (نوعی سنگ آتشفشانی) است که هردو لایه‌برداری را بدون تحریک و قرمزی انجام می‌دهند.

روغن هسته زردآلو و روغن سویای موجود در ژل کرم پیلینگ زردآلو گارنیه با قدرت مرطوب‌کنندگی و نرم‌کنندگی بالا، پوست خشک را به خوبی تغذیه می‌کند. این دو ترکیب گیاهی در کنار سایر فواید خود، خواص آنتی اکسیدانی بالایی دارند و سد دفاعی پوست را تقویت می‌کنند. بنابراین پوست شما بعد از لایه برداری درخشان‌تر و صاف‌تر می‌شود و با استفاده مداوم، نواقص پوستی برطرف خواهد شد. در نهایت باید به وجود هیالورونیک اسید در ژل کرم پیلینگ زردآلو گارنیه اشاره کنیم.

نقاط قوت: تقویت‌کننده پوست، فاقد الکل و پارابن، نرم‌کننده
نقاط ضعف: حجم کم

بیشتر بخوانید: اسکراب برای ترک های پوستی

4- اسکراب قهوه و نارگیل سینت ایوز؛ بهترین اسکراب نرم کننده پوست خشک

اسکراب انرژی بخش قهوه و نارگیل سینت ایوز

یکی دیگر از اسکراب‌های برند سینت ایوز برای پوست خشک، اسکراب قهوه و نارگیل سنت ایوز است. این اسکراب با قدرت نرم‌کنندگی بالای خود، پوست شما را کاملاً صاف، نرم و یکدست می‌کند. پودر پوست گردو با قدرت لایه‌برداری ملایم، سلول‌های مرده از بین می‌برد و منافذ را پاکسازی می‌کند. فرمولاسیون این اسکراب فاید الکل و پارابن است و به هیچ وجه خشکی پوست را تشدید نمی‌کند.

عصاره قهوه اسکراب قهوه و نارگیل سینت ایوز، با انرژی بخشی به سلول‌های پوست باعث تسریع روند بازسازی آنها می‌شود. نارگیل هم در کنار خاصیت نرم‌کنندگی و آبرسانی، حاوی مقادیر زیادی اسیدلوریک است که کلاژن‌سازی را تحریک می‌کند. در ضمن به حفظ رطوبت پوست هم کمک می‌کند و با خواص ضدالتهاب مانع قرمزی و تحریک پوست بعد از لایه برداری می‌شود.

نقاط قوت: حاوی هیالورونیک اسید، جوانساز، روشن‌کننده پوست
نقاط ضعف: ندارد

بیشتر بخوانید: اسکراب برای پوست مرغی

سخن پایانی

بهترین اسکراب برای پوست خشک، اسکراب‌های شیمیایی حاوی آلفاهیدروکسی اسیدهایی مثل کلیگولیک اسید و لاکتیک اسید هستند. علاوه براین، اسکراب پوست خشک باید حاوی ترکیبات آبرسان و مرطوب‌کننده و ترکیبات تقویت‌کننده مثل آنتی اکسیدان‌ها باشد تا نیازهای تغذیه‌ای پوست خشک را برطرف کند. هرگز بیشتر از هفته‌ای دوبار از اسکراب پوست خشک استفاده نکنید چون اسکراب بیش از حد فقط باعث تشدید خشکی خواهد شد.

در پایان، بار دیگر لیست بهترین اسکراب برای پوست خشک را مرور می‌کنیم:

1- اسکراب لیمو و پرتقال سینت ایوز
2- ژل شستشوی خاک رس و جلبک قرمز لورآل
3- اسکراب نرم کننده آووکادو و عسل سینت ایوز
4- ژل کرم پیلینگ زردآلو گارنیه
5- اسکراب قهوه و نارگیل سینت ایوز

سؤالات متداول

بهترین اسکراب برای پوست خشک چه ویژگی‌هایی دارد؟ برای پوست خشک از اسکراب‌های فیزیکی خشن دوری کنید چون لایه برداری فیزیکی فرایندی خشک‌کننده است و باعث ایجاد پارگی‌های ریز می‌شود. اسکراب مناسب پوست خشک باید حاوی اسیدهای لایه‌بردار ملایم مثل گلیکولیک اسید باشد، ترکیبات مضر مثل الکل و پارابن نداشته باشد و ترکیبات مغذی و آبرسان کافی داشته باشد.

پوست خشک را در هفته چندبار باید اسکراب کرد؟ اگر پوست خشک دارید، هفته‌ای یک تا دوبار از اسکراب استفاده کنید. به واکنش پوست‌تان دقت کنید و اگر شاهد افزایش خشکی، قرمزی یا پوسته شدن بودید این میزان را کاهش دهید.

آیا استفاده از اسکراب برای پوست خشک ضرر دارد؟ استفاده بیش از حد از اسکراب یا استفاده از اسکراب نامناسب برای پوست خشک بسیار مضر خواهد بود. تشدید خشکی، افزایش حساسیت پوست به نور آفتاب، پوسته‌ریزی، قرمزی و نازک شدن فقط برخی از این مضرات هستند.

روش صحیح استفاده از اسکراب چیست؟ ابتدا پوست را با یک شوینده مناسب بشویید. پوست را با آب ولرم خیس کنید، مقدار کافی اسکراب بردارید و روی پوست بمالید. به مدت 30 ثانیه با حرکات نرم و آرام پوست را ماساژ دهید و سپس پوست را با آب ولرم بشویید. حتماً بعد از اسکراب کردن پوست از مرطوب‌کننده و ضدآفتاب استفاده کنید.

منابع:
https://www.glamour.com/gallery/best-face-exfoliants
https://www.paulaschoice-eu.com/exfoliate-dry-skin
https://www.allure.com/gallery/best-exfoliator-by-skin-type

: امتیاز دهید(راست به چپ)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

انبارگردانی امیلی تا 50 % تخفیف  کلیک کنید

نیاز به مشاوره پوست و مو داری؟!

ما تو اینستاگرام آنلاینیم! تو دایرکت سوالتو بپرس...