آیا در زمستان هم باید از ضدآفتاب استفاده کنم؟

آیا در زمستان هم باید از ضدآفتاب استفاده کنم؟

معمولا اولین چیزی که با نام ضد آفتاب به ذهن ما خطور می کند، فصل داغ تابستان است. به هر حال سالیان سال است ضد آفتاب ها را با عکس هایی از فصل تابستان و خورشید تابان تبلیغ کرده اند. اما تابش آفتاب و اشعه های فرابنفش به فصل تابستان و فصل های گرم سال محدود نمی شوند. هرچند تصور عموم به اشتباه بر این است که نیازی به استفاده از ضد آفتاب در تمام طول سال نیست.

اما ضد آفتاب جزء جدایی ناپذیر روتین های پوستی سالم است. شاید فکر کنید چرا باید در زمستان هم از ضد آفتاب استفاده کنیم؟ همه متخصصین پوست یک جواب برای این سوال دارند، محافظت از پوست در برابر اشعه های فرابنفش یک نیاز همیشگی است. و استفاده از ضد آفتاب برای همه وجود دارد چه آنها که در اداره کار می کنند و چه آنها که در طول روز به پیاده روی می روند. شاید باورش سخت باشد اما برخی آسیب های پوستی مانند لکه های پوستی حتی در اثر نور های مصنوعی مانند نور صفحه لپ تاپ و گوشی شما ایجاد می شوند.

بیشتر بخوانید: سوالات متداول ضد آفتاب

آیا نیاز است در طول زمستان از ضد آفتاب استفاده کنیم؟

یک باور اشتباه در ارتباط با تابش های اشعه فرا بنفش این است که تنها در فصل تابستان و یا هنگامی که در برابر تابش مستقیم قرار می گیریم خطرناک هستند. این باور کاملا اشتباه است. آسیب های اشعه فرابنفش در هر جا و زمانی که ما بدون محافظت در برابر اشعه های UV قرار می گیریم، اتفاق می افتند، در حال رفتن به سوپر مارکت، در حال رانندگی برای رفتن سر کار در یک روز بارانی، حتی درون خانه اگر نزدیک پنجره نشسته باشیم.

آسیب های اشعه های فرا بنفش همیشه قابل مشاهده نیستند. ممکن است فکر کنید چون تا بحال تجربه آفتاب سوختگی نداشتید پس مشکلی نیست. اما همین تغییرات غیر قابل مشاهده در طولانی مدت باعث ایجاد چین و چروک و پیری زودرس، و حتی در موارد وخیم باعث ابتلا به  سرطان پوست می شوند. در عوض استفاده از ضد آفتاب به صورت مدام از آفتاب سوختگی، پیری زودرس، افت کلاژن و تغییر رنگ پوست و خشکی آن جلوگیری می کند.

رادیکال های آزاد نیز از دیگر دردسر های اشعه های فرا بنفش هستند. با وجود این که ضد آفتاب می تواند تا 99% از شما در برابر اشعه های آفتاب محافظت کند. این رقم در برابر رادیکال های آزاد به 55% کاهش می یابد. رادیکال های آزاد در اثر برخورد اشعه های UV و یا دود سیگار و آلودگی های هوا ایجاد می شوند و اگر این رادیکال درون سلول شما باشد، در نهایت باعث ایجاد تغییرات در ساختار DNA می شود. اگر هنوز برای شما سوال است که چرا باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنم؟ پیشنهاد میکنیم این مقاله را با دقت بخوانید.

چه ضد آفتابی مناسب فصل زمستان است؟

چه ضد آفتابی مناسب فصل زمستان است؟

پیش از آن که برای خرید ضد آفتاب های زمستانی عجله کنید، باید بدانید به علت پایین تر بودن میزان اشعه های فرابنفش در فصل زمستان، بجای ضد آفتاب های قوی می توانید از آب رسان هایی که حاوی SPF هستند و یا ضد آفتاب های با SPF 30 یا پایین تر استفاده کنید. اما باز هم بهترین ضدآفتاب برای هر شخص ضد آفتابی است که نیاز های او را رفع کند. بهتر است ضد آفتابی را انتخاب کنید که متناسب با پوست شما و نیازهای تان باشد برای مثال اگر پوست چربی دارید از ژل و یا فلوئید که بر پایه آب هستند استفاده کنید و اگر پوست خشکی دارید حتما عامل مرطوب کننده در ضد آفتاب تان باشد. اگر شما در طول روز فعالیت های ورزشی دارید پس ضدآفتاب های  ضد آب استفاده کنید.

علاوه بر این متخصصان پوست توصیه کرده اند که فصل زمستان اگر پوست خشک و حساسی دارید بخاطر رطوبت بالای هوا در مناطق سرد حتما قبل از استفاده ضد آفتاب از آبرسان و مرطوب کننده استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: اگزما چیست؟+بهترین راه های درمان+معرفی محصول

چگونه از ضد آفتاب استفاده کنیم؟

ضد آفتاب باید به عنوان آخرین مرحله از روتین پوستی شما استفاده شد. استفاده از هر محصول پوستی دیگر بر روی لایه ضدآفتاب می تواند تاثیر فیلتر های محافظتی پوست را کاهش دهد. تجدید ضد آفتاب در طول روز نیز از دیگر عوامل افزایش محافظت از پوست است. در طول روز بر اثر جذب اشعه های فرابنفش این فیلتر ها قدرت محافظت خود را از دست می دهند به همین دلیل تجدید ضد آفتاب نیز اهمیت پیدا می کند. هر ضد آفتاب ممکن است در فواصل مشخصی نیاز به تجدید داشته باشد. اما به طور معمول هر 2 ساعت زمان مناسبی برای تجدید ضد آفتاب است. و استفاده از ضد آفتاب محدود به صورت نمی شود و باید برای گردن و دست ها و هر نقطه از بدن که در معرض آفتاب قرار می گیرد استفاده شود.

حال اگر روش استفاده صحیح از ضد آفتاب را یادگرفته اید، نوبت به آن میرسد تا یک ضد آفتاب مناسب با پوست خودتان خریداری کنید.

بیشتر بخوانید: چگونه یک ضدآفتاب مناسب انتخاب کنیم؟- راهنمای کامل

رادیکال آزاد چیست؟

رادیکال آزاد چیست؟

رادیکال های آزاد نیز از دیگر دردسر های اشعه های فرا بنفش هستند. با وجود این که ضدآفتاب می تواند تا 99% از شما در برابر اشعه های آفتاب محافظت کند. این رقم در برابر رادیکال های آزاد به 55% کاهش می یابد. رادیکال های آزاد در اثر برخورد اشعه های UV و یا دود سیگار و آلودگی های هوا ایجاد می شوند و اگر این رادیکال درون سلول شما باشد، در نهایت باعث ایجاد تغییرات در ساختار DNA می‌شود.

بیشتر بخوانید: چگونه پوست بدون لک و جوش داشته باشیم؟+معرفی ضدآفتاب و آبرسان  

چگونه از آسیب های رادیکال های آزاد جلوگیری کنیم؟

جلوگیری از آسیب های رادیکال های آزاد از آنچه به نظر می رسد آسان تر است. آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین C  و E و همچنین فرولیک اسید، می توانند از پوست شما در برابر رادیکال های آزاد محافظت کنند. شما می توانید از سرم های حاوی این ترکیبات در لایه زیرین ضد آفتاب خود استفاده کنید و یا از ضد آفتاب های حاوی آنتی اکسیدان کنید.

منابع

https://www.rollingstone.com/product-recommendations/lifestyle/best-sunscreen-for-winter-1243180/

https://www.vogue.com/article/sunscreen-winter-best-formulas-spf

https://www.facethefuture.co.uk/blogs/products-brands/why-you-should-wear-spf-in-winter-our-top-8-sunscreens

: امتیاز دهید(راست به چپ)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

انبارگردانی امیلی تا 50 % تخفیف  کلیک کنید

نیاز به مشاوره پوست و مو داری؟!

ما تو اینستاگرام آنلاینیم! تو دایرکت سوالتو بپرس...