راهنمای انتخاب کرم ضد آفتاب بر اساس SPF

ضدآفتاب با SPF بالاتر بهتر است یا پایین تر؟+راهنمای انتخاب کرم ضد آفتاب بر اساس spf

اهمیت استفاده از ضد آفتاب برای سلامتی و زیبایی پوست، بر کسی پوشیده نیست. همین اهمیت زیاد باعث شده است تا انواع مختلفی از کرم ها و لوسیون های ضد آفتاب راهی بازار شوند. یکی از عوامل تنوع در محصولات ضد آفتاب در میزان SPF یا فاکتور های محافظت از پوست در برابر اشعه های فرابنفش است. این فاکتور در ضد آفتاب ها بین 15 تا 100 است که به نسبت پوشش دهی آن ها نیز بالاتر می رود. در ادامه این مقاله از انواع SPF در ضد آفتاب و چگونگی انتخاب ضد آفتاب مناسب شما با توجه به SPF در آن، می گوییم.

ضد آفتاب چیست؟

ضد آفتاب ها محصولاتی هستن برای محافظت از پوست در برابر آثار اشعه های فرابنفش نور خورشید. ضد آفتاب ها توسط فاکتور های محافظتی (SPF) که در ترکیبات شان دارند مانع نفوذ اشعه های UV-A  و UV-B به پوست می شوند و از عوارضی نظیر آفتاب سوختگی، لک، پیری و یا سرطان پوست جلوگیری می کند.

بیشتر بخوانید: سوالات متداول ضد آفتاب

SPF چه معنا و چه اهمیتی دارد؟

SPF چه معنا و چه اهمیتی دارد؟

SPF (Sun Protection Factor) به معنای فاکتور محافظت از پوست است که تعیین کننده قدرت ضد آفتاب در محافظت از پوست فرد در برابر اشعه های UV است. SPF با استفاده از اعداد بر روی محصولات ضد آفتاب نمایان می شود که معمولا بین 15 تا 100 است. شما با انتخاب ضد آفتاب با SPF مناسب با پوست و محیط شما می توانید از پوست خود در برابر خطرات اشعه های UV مانند آفتاب سوختگی پیری زودرس پوست و یا ابتلا به سرطان جلوگیری کنید

اگر به دنبال یک ضد آفتاب مناسب با پوست‌تان هستید، ما پیشنهاد میکنیم مقاله چگونه یک ضدآفتاب مناسب انتخاب کنیم؟- راهنمای کامل را مطالعه کنید

تأثیر SPF بر روی پوست چیست؟

SPF ها با محافظت از پوست در برابر اشعه های UV از آسیب های آن ها که گاهی جبران نا پذیرند جلوگیری می کند. این آسیب ها را می توان د ر4 گروه زیر خلاصه کرد:

 1. آفتاب سوختگی که در اثر قرار گرفتن طولانی مدت در برابر تابش های خورشید ایجاد می شود و با قرمزی، خارش، سوزش، و درد همراه است.
 2. پیری زودرس و چین و چروک صورت که در اثر اختلال در تولید کلاژن و الاستین توسط ایجاد می شود. این اختلال در تولید کلاژن و الاستین خود نتیجه نفوذ اشعه های فرا بنفش به لایه های پوست است.
 3. خطر ابتلا به سرطان پوست با نفوذ اشعه های UV و تغییر در ساختار سلول های پوست، افزایش پیدا می کند.
 4. لکه های پوستی که در اثر تابش نور آفتاب بر روی پوست صورت به شکل لکه های بزرگ و یا کک و مک نمودار می شوند.

SPF های مختلف در کرم های ضد آفتاب کدام اند؟

همانطور که گفته شد یکی از عوامل اصلی تنوع در ضد آفتاب ها میزان SPF موجود در هر کدام است. در ادامه به بررسی 4 گروه از این ضد آفتاب ها می پردازیم:

SPF 15-30

این SPF ها برای استفاده روزانه در شهر ها مناسب اند و به میزان کافی در برابر نور خورشید مناسب هستند. افرادی که کمتر در معرض نور خورشید هستند با خیال راحت می توانند از این گروه از SPF ها استفاده کنند.

SPF 30-50

محافظت این گروه از SPF ها بیشتر از SPF 15-30 هستند و محافظت متوسطی به پوست شما می دهند. این گروه نیز برای استفاده روزانه و فعالیت های خارج از منزل مناسب هستند. این گروه مناسب مناطقی است که نور خورشید نسبتاً قوی تری دارند.

SPF 50+

اگر پوست حساسی دارید و یا در مناطقی زندگی می کنید که تابش نور خورشید قوی و زیاد است، این گروه مناسب شماست زیرا محافظت آن در برابر اشعه های UVبسیار بالاتر است.

SPF 100

بالاترین سطح از SPF است که مناسب تابش نور خورشید بسیار قوی است و مناسب فعالیت های بیرونی و طولانی مدت است. همچنین افرادی که پوست حساسی دارند نیز بهتر است از این نوع ضد آفتاب ها استفاده کنند.

SPF بالا چگونه عمل میکند؟

هرچه SPF ضد آفتابی بالاتر باشد میزان محافظت از پوست آن نیز بیشتر خواهد بود. پس SPF بالا توانایی جذب اشعه های UV بیشتری خواهد داشت و در نتیجه اشعه های کمتری جذب پوست می شوند و از لایه های پوستی محافظت بیشتری نیز خواهد شد. از طرفی SPF بالا نشانه پایداری بیشتر محصول بر روی پوست است و در طول روز برای مدت بیشتری از پوست شما محافظت می کند. معمولا SPF ها بیشتر در برابر UV-B از پوست محافظت می کنند اما هر چه SPF بالاتر باشد می زان محافظت از پوست در برابر UV-A   نیز بیشتر می شود.

تأثیر SPF بر رنگ پوست چیست؟

تابش های آفتاب همیشه با تغییر رنگ پوست همراه هستند و معمولا افراد برای برنزه شدن رنگ پوستشان حمام آفتاب می گیرند. اما این تغییر رنگ گاهی به صورت لکه های تیره و یا کک و مک ظاهر می شد، که همیشه خوش آیند نیست. استفاده از ضد آفتاب می تواند تا حدود زیادی از این عارضه جلوگیری کند.

ضد آفتاب با حفاظت از پوست از افزایش تولید ملانین که عامل اصلی تغییر رنگ پوست است، جلوگیری می کند. در نتیجه تعادل در تولید ملانین، رنگ طبیعی پوست افراد یکنواخت و یکدست شده و از ایجاد لکه های پوستی جلوگیری می شود. از طرفی ضد آفتاب با جلوگیری از آفتاب سوختگی که خود از عوامل تغییر رنگ شدید پوست است، نیز جلوگیری می کند.

راهنمای انتخاب ضدآفتاب مناسب

راهنمای انتخاب ضد آفتاب مناسب

انتخاب صحیح ضد آفتاب نیازمند در نظر گرفتن نکات بسیاری است. در ادامه به این نکات می پردازیم:

نوع پوست و انتخاب SPF مناسب

 • پوست حساس: اگر پوست شما حساس است، بهتر است از ضد آفتاب هایی با SPF بالا و حاوی مواد معدنی مانند اکسید روی یا تیتانیوم دی‌اکسید استفاده کنید.
 • پوست چرب یا مختلط: برای پوست‌ های چرب یا مختلط، ضد آفتاب های فاقد چربی و بر پابه آب مانند ژل های ضد آفتاب استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین آبرسان ها برای پوست چرب

 • پوست خشک: برای پوست های خشک انتخاب ضد آفتابی دارای مواد مرطوب کننده و بر پایه چربی در اولویت است. علاوه بر این مورد اگر شما پوست خشک و حساسی دارید ما پیشنهاد میکنیم مقاله اگزما چیست؟+بهترین راه های درمان+معرفی محصول را مطالعه کنید تا از به وجود آمدن قرمزی و حساسیت های پوستی جلوگیری کنید

عوامل دیگر در انتخاب ضد آفتاب مناسب

 • فیلتر های معدنی و شیمیایی: هر دو این فیلتر ها برای انواع پوست مناسب اند، اما برای افرادی که پوست حساس دارند، افراد باردار و همچنین کودکان بهتر است از فیلتر های معدنی مانند اکسید روی و تیتانیوم دی‌اکسید که ملایم تر هستند استفاده شود.
 • ضد آب یا مقاومت در برابر تعریق: اگر در طول روز فعالیت های ورزشی یا شنا می کنید و یا تعریق زیادی دارید حتما از ضد آفتاب های ضد آب استفاده کنید تا برای مدت طولانی تری از پوست شما محافظت شود.
 • نوع فعالیت و مدت تعرض در برابر آفتاب: ضد آفتاب خود را با توجه به موقعیتی که در آن هستید انتخاب کنید. برای مثال از SPF متوسط برای استفاده روزانه و از SPF بالاتر در زمان فعالیت های طولانی مدت مانند آفتاب گرفتن یا ورزش در محیط باز استفاده کنید.
 • حساسیت به عطر و مواد شیمیایی: هنگام خرید به ترکیبات ضد آفتاب دقت کنید تا به مواد آن حساسیت نداشته باشید. از طرفی ضد آفتاب های معدنی و بدون عطر برای پوست های حساس مناسب تر هستند.

سوالات متداول

آیا ضد آفتاب با SPF بالاتر باید در تمام فصول استفاده شود؟

بله، استفاده از ضد آفتاب با SPF متوسط یا بالاتر در همه فصول سال و حتی روز های ابری و بدون آفتاب نیز الزامی است. در شاید در بعضی روزها به نظر برسد که نور آفتاب ضعیف است، اما به یاد داشته باشید اشعه UV همیشه وجود دارد.

چرا در صورت داشتن پوست تیره باید باز هم ضد آفتاب بزنیم؟

پوست تیره نیز نسبت به آسیب های اشعه‌ های UVحساس است، و می تواند دچار آفتاب سوختگی و لک شود. به یاد داشته باشید که استفاده از ضد آفتاب برای جلوگیری از تغییر رنگ نیست بلکه برای محافظت از شما در برابر عوارضی است که می توانند جبران ناپذیر باشند.

انتخاب ضد آفتاب برای افرادی که پوستی دارای لک و جوش دارند بسیار اهمیت دارد، بخاطر همین امر ما پیشنهاد میکنیم

مقاله چگونه پوست بدون لک و جوش داشته باشیم؟+معرفی ضدآفتاب و آبرسان را به خوبی مطالعه کنید.

 

: امتیاز دهید(راست به چپ)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

انبارگردانی امیلی تا 50 % تخفیف  کلیک کنید

نیاز به مشاوره پوست و مو داری؟!

ما تو اینستاگرام آنلاینیم! تو دایرکت سوالتو بپرس...