چرا ضد آفتاب پیل میشه و روی صورت میماسه؟

چرا ضد آفتاب پیل میشه و روی صورت میماسه؟

ضد آفتاب یکی از سد هاي محافظتی پوست ما در برابر اشعه های ماوراء بنفش (UV) است. اما اگر ضد آفتاب ها به درستی استفاده نشوند و پوشش یکدستی بر روی پوست ایجاد نکنند، حفاظت پوست به درستی انجام نخواهد شد.

یکی از مشکلاتی که هنگام استفاده از ضد آفتاب با آن مواجه می شویم و میزان پوشش ضدآفتاب را کاهش می دهد، پیل شدن یا ماسیدن ضد آفتاب است. شاید برای شما سوال باشد که پیل شدن یعنی چه؟ پیل شدن در مراقبت از پوست، زمانی اتفاق می‌افتد که محصولات شما شروع به تشکیل توپ‌های کوچکی بر روی پوستتان میکنند، به خصوص پس از استفاده آنها برروی یکدیگر. پیل شدن اغلب به دلیل استفاده از محصولات پوستی با ترتیب اشتباه ایجاد می شود.

همچنین اين مسئله مي‌تواند به عوامل بسياري همچون نوع پوست، عوامل محیطی و نحوه استفاده از محصولات ضد آفتاب و کرمی نیز ربط داشته باشد. برای مثال عدم تطابق ضد آفتاب با پوست می تواند موجب ماسیدن و پیل شدن آن بر روی پوست شود.

در مقاله به بررسی این پدیده و این که چرا ضد آفتاب میماسه می‌پردازیم و راهکارهایی برای جلوگیری ماسیدن یا پیل شدن ضد آفتاب را برای شما آورده ایم پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشد.

چرا ضد آفتاب روی صورت میماسه

بهتر است درابتدا بدانید علت پیل شدن ضدآفتاب و ماسیدن ضدآفتاب و کرم های آرایشی بر روی پوست چیست. از جمله این علل می توان موارد زیر را نام برد:

 • استفاده نادرست از محصولات پوستی، مانند عدم تطابق محصول با پوست شما یا عدم تمیزی پوست پیش از استفاده
 • ترکیبات نامناسب محصولات، برای مثال استفاده از ضدآفتاب روغنی زیر آرایش
 • تعریق زیاد و یا تماس با آب نیز می تواند موجب ماسیدن ضدآفتاب و کرم های آرایشی شود.
 • تماس بیش از هد پوست با سطوح مانند لباس و دستمال
 • عدم استفاده از مراقبت های پوستی و یا استفاده از محصولات نامناسب

چگونه از پیل شدن یا ماسیدن ضد آفتاب جلوگیری کنیم؟

 

1. استفاده از پرایمر

استفاده نا درست از محصولات آرایشی مانند استفاده از کرم پودر پیش از ضد آفتاب با انسداد منافذ پوست موجب ماسیدن ضدآفتاب و کرم پودر می شود. برای جلوگیری از این اتفاق می توانید از ضدآفتاب به عنوان پرایمر استفاده کنید. استفاده از ضد آفتاب به عنوان پرایمر موجب پوشش دهی بهتر ضدآفتاب و همچنین آماده کردن پوست برای مراحل بعدی آرایش می شود.

استفاده از پرایمر پیش از استفاده از ضدآفتاب و کرمپودر نیز موجب جذب بهتر ضدآفتاب و کرم پودر می شود. نداشتن پرایمر پیش از آرایش با چسبیدن ضرات مواد آرایشی و بستن منافذ موجب ماسیدن ان بر روی پوست می شود و جلوه آرایش را خراب می کند و پوشش ضدآفتاب را نیز کاهش می دهد.

2. استفاده از لوازم آرایش بر پایه آب

یکی دیگر از راه های جلوگیری از ماسیدن آرایش و ضدآفتاب استفاده از محصولاتی است که بر پایه آب فرموله شده اند. بافت خنک و خنثی این محصولات به پوست فرصت تنفس داده و از انسداد منافذ پوستی جلوگیری می کند. این محصولات از چسبیدن لوازم آرایش به پوست جلوگیری می کننده و مانع از بسته شدن منافذ می وند که در نتیجه از ماسیدن ضدآفتاب و آرایش بر روی پوست جلوگیری می کنند و ماندگاری آن را افزایش می دهند. این محصولات بهترین انتخاب برای استفاده در فصول گرم سال هستند.

3. استفاده از یخ روی پوست قبل از آرایش

یکی از عوامل ماسیدن ضدآفتاب و آرایش بر روی پوست چرب بودن پوست است. استفاده از یخ به تنظیم چربی پوست کمک می کند و در نتیجه محصولات پوستی بهتر بر روی پوست می نشینند. استفاده از یخ موجب سفت شدن منافذ پوستی نیز می گردد که به خودی خود همچون یک پرایمر عمل می کند.  برای این کار کافی است قطعه ای یخ را در یک پارچه بپیچید و بروی پوست خود ماساژ دهید.

4. استفاده از محصولات مناسب با نوع پوست

استفاده از ضدآفتاب و کرم‌های آرایشی مناسب با نوع پوست موجب محافظت بیشتر و تاثیرات بیشتر این محصولات شود، همچنین جلوه آرایش را زیباتر می کند. اما هر نوع پوست به چه نوع محصولاتی نیاز دارد؟

 • پوست چرب: افرادی با پوست چرب بهتر است از ضد آفتاب و محصولات آرایشی فاقد چربی و مات کننده استفاده کنند. همچنین هنگام آرایش می توانند از پودر مات کننده نیز استفاده کنند.
 • پوست خشک: ضد آفتاب هایی بر پایه آب و با خواض مرطوب کنندگی مناسب این نوع پوست هستند.
 • پوست حساس: افرادی که پوست حساس دارند باید به دنبال محصولات بدون عطر و با فرمولاسیون آرامبخش باشند.
 • پوست چرب و مختلط: برای این نوع پوست ضدآفتاب بر پایه آب و با چربی کم مناسب است. این افراد هنگام آرایش می توانند در مناطق چرب پوست از پودر مات کننده و در مناطق خشک پوستشان از مرطوب کننده استفاده کنند..

5. استفاده از مرطوب کننده قبل از آرایش

استفاده از مرطوب کننده پیش از استفاده از ضدآفتاب یا آرایش ترشح چربی را تنظیم کرده و رطوبت پوست را حفظ می کند. این اقدام پوست را برای ضدآفتاب و آرایش آماده می کند و موجب ماندگاری بهتر آنها می شود. همچنین، زدن مرطوب کننده می‌تواند باعث تسهیل فرآیند آرایش و توزیع یکنواخت ضد آفتاب بر روی پوست شود.

استفاده از براش به جای انگشت دست

استفاده از براش های آرایشی برای پخشکردن محصولات پوستی و آرایشی موجب یکدست پخش شدن آنها و در نتیجه عدم ماسیدن آرایش می شوند. انگشتان دست نیز دارای چربی‌ها و ترشحات طبیعی هستند که می‌توانند با آرایش ترکیب شده و ماندگاری آن را کاهش دهند.

6-استفاده از مقدار مناسب محصولات

استفاده از میزان مناسب از ضدآفتاب و آرایش باعث پخش یکدست و مناسب آن می شود. اما اگر بیشتر از حد نیاز از این محصولات استفاده کنید فشار بیشتری به پوست وارد می شود، و باقی مانده مواد موجب ماسیدن آن می شود. برای ماندگاری طبیعی و نمای بهتر پوست بهتر است از میزان لازم از محصولات پوستی استفاده کنید.

7-لایه برداری و اسکراب پوست

با تمیزی و صافی پوستی که لایه برداری و ایکراب پوست به ما میدهد، احتمال ماسیدن ضدآفتاب و آرایش نیز کاهش می یابد. با این عمل سلول های مرده پوست از بین می رود و منافذ پوست باز می شوندو در نتیجه محصولات مراقبتی پوست از جمله ضد آفتاب بهتر جذب می شوند و آرایش بهتر بر روی پوست می نشیند.

8-استفاده از محصولات ضد آب

از دیگر عوامل ماسیدن ضدآفتاب و آرایش بر روی پوست آب و تعریق است که بهترین راه برای مقابله با آنها استفاده از محصولات ضد آب می باشد. این اقدام باعث ایجاد آرایشی ماندگارتر و بهتر در مقابل شرایط آب و هوایی می‌شود. این محصولات آب ا کمتر جذب کرده م ماندگاری بهتری بر روی پوست دارند.

9-استفاده از اسپری آب صورت

اسپری آب نیز با تجدید رطوبت و تازگی بخشیدن به پوست از ماسیدن آرایش جلوگیری می کند و مدت ماندگاری ضدآفتاب را افزایش می دهد.

تاثیرات منفی استفاده نادرست از ضد آفتاب بر پوست

تاثیرات منفی استفاده نادرست از ضد آفتاب بر پوست

اما استفاده اشتباه از ضد آفتاب چه عوارضی می تواند به همراه داشته باشد؟

 • استفاده از ضدآفتاب نا منتناسب با پوست شما یا ترکیبات نامناسب در آن می تواند موجب تحریک یا حساسیت پوست شما شود و مشکلاتی مانند قرمزی یا خارش به دنبال داشته باشد.
 • اگر از ضدآفتاب نا مناسب برای پوست خود استفاده می کنید ممکن است با بستن منافظس پوست موجب جوش و آکنه شود.
 • عدم پوشش مناسب پوست نیز ممکن است موجب تولید ملانین و تغییر رنگ پوست شود.
 • همچنین استفاده نا درست اثربخشی ضدآفتاب را کاهش می دهد و محافظت پوست در برابر اشعه های فرابنفش به خوبی انجام نمی‌شود.

توصیه‌ها و راهکارهایی برای بهبود ماندگاری ضد آفتاب بر روی پوست

اما برای جلوگیری از عوارض یاد شده و محافظت بهتر از پوست نکاتی وجود دارند که با رعایت آن ها می توانید پوستی سالم و زیباتر داشته باشید. این راهکار ها شامل موارد زیر می باشند:

 • با توجه به پوست خود محصولات مناسبی را با  SPF مناسب انتخاب کنید.
 • پوست خود را با دقت تمیز کنید و به طور منظم لایه برداری انجام دهید.
 • در صورت تعریق زیاد از محصولات ضدآب استفاده کنید.
 • تمدید ضد آفتاب در فواصل مشخص
 • مراقبت از پوست اعم از تمیزی و آبرسانی و رطوبت رسانی
 • استفاده از ضدآفتاب حداقل 15 دقیقه قبل از بیرون رفتن
 • در فصول گرم و در زمانی که اوج آفتاب است تا حد ممکن در سایه بمانید.
 • از البسه محافظتی همچون کلاه، نقاب و عینک
 • در همه فصول و آب و هوایی از ضد آفتاب استفاده کنید.
 • از لب ها، چشم ها و گردن خود نیز در برابر آفتاب محافظت کنید.
4/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

انبارگردانی امیلی تا 50 % تخفیف  کلیک کنید

نیاز به مشاوره پوست و مو داری؟!

ما تو اینستاگرام آنلاینیم! تو دایرکت سوالتو بپرس...