چرا باید در خانه ضد آفتاب بزنیم؟

چرا باید در خانه ضد آفتاب بزنیم؟

تصور عموم بر این است که نور آفتاب تنها در محیط های باز آسیب رسان است و از محافظت از پوست خود در محیط خانه غافل می شوند. هر چند این مسئله کم اهمیت به نظر می رسد، اما نور آفتاب در محیط بسته و در منزل نیست می تواند بر پوست ما تاثیر مخربی بگذارد، زیرا اشعه های آفتاب از پنجره ها به داخل خانه نفوذ می کنند و به پوست ما اسیب می رسانند. به همین دلیل محافظت از پوست و استفاده از ضد آفتاب در محیط خانه نیز اهمیت دارد. برای حفظ سلامت و زیبایی پوست خود بهتر است در طول روز همواره از ضد آفتاب استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: سوالات متداول ضد آفتاب

در ادامه این مقاله به سوالات شما مانند استفاده از ضد آفتاب در منزل مهم است؟، آیا در خانه هم باید ضد آفتاب زد؟ را در ادامه به صورت کامل پاسخ داده ایم.

ضد آفتاب در خانه مهم است؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید خطرات نور آفتاب در داخل خانه را بدانیم. اشعه های UV از طریق پنجره ها می توانند به داخل خانه نفوذ کنند، در نتیجه خطراتی که بیرون از منزل پوست ما را تحدید می کنند در داخل خانه نیز وجود دارند. از جمله این آسیب ها می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • ایجاد لک ها و کک و مک بر روی پوست
 • افت کلاژن و الاستین پوست و در نتیجه ایجاد چین و چروک
 • افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست

مزایای استفاده از ضد آفتاب در منزل

مزایای استفاده از ضد آفتاب در منزل

بهترین راه برای محافظت از پوست شما در طول روز استفاده از ضد آفتاب است. این راهکار مزایای بسیاری به همراه دارد از جمله:

 • محافظت از پوست در برابر اشعه UV
 • جلوگیری از ایجاد لک و کک و مک
 • کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست
 • تقویت تولید کلاژن و الاستین و جلوگیری از ایجاد چین و چروک
 • حفظ سلامت پوست

همچنین بخوانید: معرفی 10 تا از بهترین ضد آفتاب های خارجی

ضد آفتاب مناسب برای داخل خانه

استفاده از ضد آفتاب مناسب در منزل نیز به اندازه محافظت کردن از پوست اهمیت دارد. زیرا انتخاب اشتباه ضد آفتاب نیز می تواند تاثیر مخربی بر روی پوست شما داشته باشد. پس بهتر است هنگام انتخاب ضد آفتاب برای داخل منزل به نکات زیر توجه کنید:

 • از ضد آفتابی با SPF مناسب استفاده کنید. برای داخل خانه نیازی به SPF بالا نیست و نهایتا SPF 30 کافی است.
 • از ضد آفتاب هایی با عوامل فیزیکی مانند اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم استفاده کنید. این ضد آفتاب ها اشعه های آفتاب را از روی پوست شما بازتاب می کنند.
 • پیش از استفاده حتما بر روی قسمتی از پوست خود تست کنید.
 • به ترکیبات ضد آفتاب دقت کنید، برای استفاده در منزل بهتر است از ضد آفتاب هایی استفاده کنید که حاوی آبرسان و آنتی اکسیدان ها نیز هستند.

راهنمای استفاده از ضد آفتاب در داخل خانه

راهنمای استفاده از ضد آفتاب در داخل خانه

پس از انتخاب ضد آفتاب مناسب حال باید بدانید چگونه از آن استفاده کنید تا بیشترین بهره را از آن ببرید. هنگام استفاده از ضد آفتاب به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • پیش از استفاده پوست خود را با یک شوینده مناسب پاکسازی کنید.
 • پوست خود را به صورت یکدست با ضد آفتاب پوشش دهید تا به صورت یکسان محافظت شود.
 • از میزان مناسب ضد آفتاب استفاده کنید. اگر ضد آفتاب از میزان کافی کمتر استفاده شود، پوشش کافی به پوست شما نمی دهد و به درستی از پوست شما محافظت نمی شود.
 • در صورت نیاز ضد آفتاب خود را تجدید کنید.
 • حتما پیش از استفاده دستور العمل ضد آفتاب را مطالعه کنید. گاهی ضد آفتاب ها دستورالعمل مخصوص به خود را دارند که بهتر است از آن مطلع باشید.

✔ بیشتر بخوانید: چرا باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنم؟

آیا وقتی داخل خانه هستید، باید ضد آفتاب را تجدید کنید؟

از آنجایی که اشعه های UV در داخل خانه قدرت نفوذ کمتری دارند، اثرات مخرب آنها نیز به نسبت کمتر است. بنابراین نیاز به مصرف مداوم ضدآفتاب در داخل خانه نیست. اما اگر منزل شما در و پنجره های شیشه ای بزرگی دارد و یا به اصطلاح نورگیر است بهتر است بیشتر از ضد آفتاب استفاده کنید، و در مواردی مانند پس از شستشوی صورت و یا استحمام ضد آفتاب خود را تجدید کنید. 

راهکارهای دیگر برای مقابله با اشعه مضر آفتاب در خانه

راهکارهای دیگر برای مقابله با اشعه مضر آفتاب در خانه

راه کار های دیگری نیز برای محافظت از پوست در خانه به جز استفاده از ضد آفتاب وجود دارد، مانند استفاده از شیشه هایی که قدرت فیلتر کردن نور آفتاب را دارند و از ورود اشعه UV به داخل جلوگیری می کنند و یا استفاده از پرده های ضخیم. ولی با این حال این راه حل ها هیچ کدام به طور صد درصد از ورود اشعه های UV جلوگیری نمی کنند و حتما باید از ضد آفتاب برای محافظت بیشتر استفاده کنید.

چرا ضد آفتاب بزنیم؟

ضد آفتاب را باید بزنید تا پوستتان را از آفتاب محافظت کنید و از خطرات ناشی از تابش‌های مضر آفتاب، مثل سوختگی، سرطان پوست و چروک‌های زودرس جلوگیری کنید.

: امتیاز دهید(راست به چپ)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

انبارگردانی امیلی تا 50 % تخفیف  کلیک کنید

نیاز به مشاوره پوست و مو داری؟!

ما تو اینستاگرام آنلاینیم! تو دایرکت سوالتو بپرس...